ten člověk~který se konečně ozval

30. january 2014 at 17:05 | Less |  my opinions
Sotva skončila škola a začínají "pololetní prázdniny" nevím co dělat. Zní to docela blbě,ale do školy bych klidně zítra šla. Mám vyznamenání-jen jednu dvoječku. Začínám číst knihu Pýcha a předsudek,poněvač nevím co jinýho číst. A když je ta kniha doma a já na ni vidím samé recenze,ptám se proč ne? Sice moc nejsem na historické romány,ale musím to zkusit.
Jedna má polovička mé duše se včera vyléčila z úkrutné deprese,nevím co to bylo,ale bylo to děsné.Doufám že je to pryč.
Mám plno námětů na články,ale nevím čím začít,momentálně začínám nějakým výlevem,ale chtěla bych vám o někom povyprávět,ještě než se do toho všeho pustím,ráda bych prohodila mou myšlenku. Nezdá se vám,že se vám články chtějí psát když je vám blbě,nebo máte špatnou náladu?
Drahý přítel z Francie Insmail<33
Seznámila jsem se s nim přes interpals,což je stránka kde se zaregistrujete a píšete si s lidmi po celém světě. Ismail si našel mě,známe se asi 2 roky a půl,no nějka tak.Je to fajn mladík je mu 19 a v květnu 9 mu bude 20.Za tu dobu jsem si ho stačila hodně oblíbit,on ví o mém blogu,fascinují ho moje články.Bydlí ve Francii někde ve východním městečku,nevím přesný název. Nemá slečnu.A hlavně mě učí francouzsky. Má rád můj názor na lásku,a má hoodně rád mého psa.Říka o něm že je cool. Začali jsme si psát dopisy,a samozdřejmě se bavíme i přes facebook.Je skvělý a věřím že se spolu budeme bavit nadále,mám ho moc ráda.Přidám vám tu ještě pár jeho fotek a pár fotek z dopisu. Má dvě sestry. A super rodiče:33 také jsem ho malovala.
je to ten uprostřed.

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 MuMie.xo | Web | 1. february 2014 at 14:55 | React

já bych spíš potřebovala ještě ty prázdniny prodloužit.. vůbec se mi do školy nechce. Je to úžasný když se seznámíš s někým plně cizím a pak si takhle píšete:) Možná bych to měla taky zkusit.

2 the lizz. | Web | 1. february 2014 at 15:48 | React

jeeeee, interpals, užasná stránka:)))

3 i r i s | Web | 1. february 2014 at 21:29 | React

Mně se naopak chtějí vždy psát články, když je mi dobře, jenže většinou nic nenapíšu, protože mám hlavu tolik plnou myšlenek, že nevím, co z toho mám napsat.
Jééé, já chci taky takovýho kamaráda z Francie... :-)
A gratuluju k té jedné dvojce.

4 Eli | Web | 2. february 2014 at 19:43 | React

úplne som v láske s týmito prázdninami, áno trvajú deň a smiala som sa z nich asi tak dva týždne dopredu a podobne, ale tak superko mi v nedeľu už dávno nebolo ako dnes (A)"chrchliak" je celkom pozerateľný, chcela som, aby to bol ten stredný ešte pred tým, ako som si prečítala, že to on je a... akože si ho maľovala?

5 Andy | Web | 2. february 2014 at 20:49 | React

Ta stránka se mi zamlouvá, asi se tam zaregistruju, třeba někoho fajnovýho objevím :) :D.. taky bych brala takovouhle poštu :)) a máš krásný blog :)

6 AlbertHeiva | Email | Web | 5. june 2018 at 22:12 | React

The prostate is a vital portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient to the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of varieties of prostate infection. It is a result of bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma for the urinary tract or by infections originating from other areas from the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal with the prostate defect then making use antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some with the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations a week will prevent prostate type of cancer.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming more than four meals of beef per week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to consider to make certain a normal prostate is usually to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you ought to opt for prostate examination at least one time per year.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement
Děkuji za návštěvu mého blogu! Doufám že se ti líbí mé články a moje nnázory na svět.
Děkuji za každý komentář či přečtění článku,jsem vděčná za stále čtenáře!
Nečekej že budu psát každý den. Zdroje většina obrázků je z Weheartit.
Mám vás ráda vaše Less♥